Botki damskie – skóra ekologiczna czy zamsz, jakie wybrać?

botki damskie

Kupując idealne do chodzenia na co dzień płaskie botki, mamy zazwyczaj dylemat dotyczący tego, czy wybrać model z zamszu, czy ze skóry licowej. Skóry licowe są bardziej odporne na różne zabrudzenia i trudniej je zniszczyć, z kolei delikatniejszy zamsz wyróżnia się szczególnie atrakcyjnym wyglądem.

Botki damskie ze skóry?

Dla przypomnienia – skóra licowa to wierzchnia warstwa skóry (oczywiście specjalnie wyprawiona). Jej charakterystyczną cechą jest gładka powierzchnia. Botki damskie płaskie z takiego materiału to buty idealne na każdą pogodę. Po zaimpregnowaniu można je założyć w deszczowy lub śnieżny dzień bez obawy o to, że zostaną na nich brzydkie zacieki, których nie da się w żaden sposób usunąć. Oczywiście warto też pamiętać o tym, że takie buty mogą różnić się jakością i niektóre rodzaje skór licowych są bardziej wrażliwe od pozostałych. Szczególnie wytrzymała i gruba jest skóra cordovan, jej zaletą jest także to, że wraz z upływem czasu nabiera szlachetniejszego wyglądu. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również skóra ekologiczna. Jest przyjazna środowisku i niezwykle przytrzymała.

Botki damskie z zamszu

Zamsz to odwrotna część skóry – wyróżnia się tym, że ma strukturę przypominającą meszek. Jest delikatna i miła w dotyku, w dodatku prezentuje się bardzo efektownie. Niestety jej wygląd jest atrakcyjny jedynie wtedy, gdy pokrywające ją włoski są w nienaruszonym stanie, nie ma na niej przebarwień i przetarć. Nie powinno się jej impregnować i dość trudno ją wyczyścić, zwłaszcza gdy trzeba usunąć tłuste plamy, ślady z soli lub błoto. Jeśli zdecydujesz się na zamszowe botki płaskie, musisz pamiętać, że trzeba o nie bardzo dbać, jeśli chce się je utrzymać w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Które wybrać?

Jeśli szukasz uniwersalnych butów na jesień i zimę, wybierz botki płaskie z gładkiej skóry. Jeśli rozglądasz się jednak za dodatkową parą, w sam raz dni, podczas których dopisuje ładna pogoda, możesz śmiało postawić na zamszowe botki damskie płaskie.